Dieta
Zasadniczą rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia królików odgrywa prawidłowe żywienie i odpowiednie warunki środowiska. Króliki przystosowane są do zjadania dużych ilości niskokalorycznego i bogatego we włóknik pokarmu. Dieta uboga we włókno powoduje zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, co prowadzi do zalegania włosów i pokarmu w żołądku i jelicie ślepym, a z czasem skutkuje utworzeniem się twardej kuli włosowo - pokarmowej. Kał stopniowo oddawany jest coraz rzadziej, w coraz mniejszej ilości i bywa oblepiony włosem. W końcu dochodzi do niedrożności przewodu pokarmowego, co wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.
Zęby
W przypadku królików jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji w naszej Klinice są choroby uzębienia. Z reguły spowodowane są nieprawidłowym żywieniem, mają charakter postępujący i często towarzyszy im powstawanie ropni części twarzowej. Potrzebna jest wówczas natychmiastowa interwencja, bo nawet krótkotrwały brak apetytu i nieoddawanie kału może dla królika mieć poważne konsekwencje. Często również występują wady zgryzu dotyczące zębów trzonowych i siecznych, co uniemożliwia królikowi pobieranie pokarmu, prowadząc do ciężkiego stanu ogólnego.
Kręcz szyi
Kręcz szyi to stosunkowo częsty objaw chorobowy, zwłaszcza u ras karłowatych. Jego przyczyną jest z reguły inwazja pierwotniaka
Encephalitozoon cuniculi, który może wywołać zapalenie mózgu. Pasożyt bytuje w mózgu i nerkach i jest wydalany z moczem. Choroba stanowi pewne zagrożenie dla ludzi.
Grzybica
Najczęściej występuje u młodych zwierząt i przejawia się obecnością owalnych wyłysień pokrytych szaro-białymi strupami i lokalizujących się na skórze głowy, kończyn i tułowia. U starszych zwierząt objawami może być zmatowienie i przerzedzenie okrywy włosowej, nadmierne łuszczenie naskórka. Uwaga grzybica jest zaraźliwa dla człowieka.
Chejletieloza
Jest to choroba wywołana inwazją roztoczy objawiająca się wyłysieniami, łuszczeniem naskórka, świądem. Część zwierząt jednak, może nie wykazywać żadnych objawów i z tego względu bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja sierści. Jest to choroba zaraźliwa dla człowieka.
Kastracja/sterylizacja
Zalecamy kastrację szczególnie samic, aby uniknąć w przyszłości, często zagrażających życiu chorób układu rozrodczego
Profilaktyka:
- szczepienia przeciwko myksomatozie i pomorowi królików wykonuje się co pół roku (najlepiej, jeśli pierwsze szczepienie nastąpi między lutym a marcem). Szczepienie podstawowe w wieku 4-10 tygodni, a drugie szczepienie przypominające 3-4 tygodnie później, następnie raz na pół roku.
- profilaktyczne badanie kału i odrobaczanie
- regularna korekta pazurków i kontrola zębów podczas każdej wizy