Klinika Weterynaryjna Brynów

Medycyna regeneracyjna

Zwierzęta podobnie jaki i ludzie cierpią na choroby zwyrodnieniowe aparatu ruchu, które najczęściej dotyczą stawu kolanowego, biodrowego, łokciowego. Są to schorzenia bardzo trudne w leczeniu. Dostępne tradycyjne leki (tj. niesteroidowe lub steroidowe leki przeciwzapalne) często nie dają długotrwałego efektu a stosowane przez dłuższy czas mogą powodować groźne objawy uboczne. Z pomocą przychodzi wówczas medycyna regeneracyjna. ​​

Wykorzystywanymi w naszej Klinice metodami medycyny regeneracyjnej są:


W naszej Klinice do leczenia dysfunkcji narządu ruchu wykorzystujemy PRP – osocze bogatopłytkowe, przygotowywane za pomocą zestawu Xerthra PRP kit. Z krwi pacjenta uzyskuje się koncentrat autologicznych (własnych) płytek krwi bogatych w czynniki wzrostu. Czynniki te stymulują namnażanie komórek i regenerację, co przyspiesza procesy gojenia i odbudowy tkanek. PRP wstrzykuje się w okolicę wymagającą regeneracji. Zabieg jest zazwyczaj jednorazowy a jego efekt utrzymuje się kilka tygodni. ​


Wskazania: ​
 • trudno gojące się rany
 • brak zrostu w miejscu złamania
 • dysplazja stawów biodrowych
 • choroby zwyrodnieniowe stawów


Od kilku lat dużym powodzeniem cieszy się terapia Orthokine®vet irap. Nasza Klinika jest placówką referencyjną do stosowania tej metody. Orthokine®vet irap polega na podaniu zwierzęciu skoncentrowanych cytokin przeciwzapalnych i czynników wzrostu znajdujących się w jego własnym osoczu. Czynniki te pozyskuje się specjalnie opatentowaną metodą a następnie wstrzykuje zwierzęciu w miejsce objęte procesem patologicznym. Iniekcje podaje się co 7-10 dni, zazwyczaj 3-4 krotnie. Efekty terapeutyczne utrzymują się około dwóch lat, a polegają na złagodzeniu bólu, redukcji stanu zapalnego, hamowaniu procesów zwyrodnieniowych i usprawnieniu funkcjonowania układu immunologicznego.


Wskazania: ​
 • zapalenie/zwyrodnienie stawów
 • dysplazje stawów​
 • zwyrodnienie kręgosłupa​
 • uszkodzenia ścięgien.


Komórki macierzyste to komórki, które mogą dać początek każdej komórce i tkance. Mają one unikatowe zdolności do samoodnowy i przekształcania się w inne komórki, z których zbudowane są różne tkanki, np. nerwowa, mięśniowa, kostna, chrzęstna czy krew. Źródłem komórek macierzystych może być komórka jajowa, zarodek, krew pępowinowa noworodka, ale również komórki dorosłego zwierzęcia. W tym ostatnim przypadku są to tzw. mezenchymalne komórki macierzyste i właśnie te komórki wykorzystywane są w technikach medycyny regeneracyjnej. Mezenchymalne komórki macierzyste są obecne w organizmie przez całe życie, ale wraz z wiekiem ich liczba i potencjał do samoodnowy maleje (dlatego zarówno ludzie jak i zwierzęta starzeją się). W celu pozyskania komórek macierzystych pobiera się fragment tkanki tłuszczowej od leczonego pacjenta i wysyła do specjalistycznego laboratorium, gdzie materiał poddawany jest odpowiednim procedurom. Uzyskane w ten sposób komórki macierzyste (autologiczne ADSC) zostają przesłane zwrotnie do kliniki i lekarz podaje je zwierzęciu w formie iniekcji bezpośrednio w chore miejsce lub drogą dożylną. W medycynie weterynaryjnej najczęściej jednak wykorzystuje się komórki macierzyste od zwierząt dawców (allogeniczne ADSC), pobierane podczas sterylizacji młodych zwierząt z ich tkanki tłuszczowej.

Dzięki zdolności komórek macierzystych do namnażania i regeneracji znika ból i stan zapalny, a tym samym poprawia się komfort życia pacjenta. Podstawowymi wskazaniami do terapii komórkami macierzystymi w lecznictwie małych zwierząt są:


Wskazania: ​
 • choroby zwyrodnieniowe stawów​
 • zapalenia stawów i kości​
 • trudno gojące się rany​
 • uszkodzenia i ubytki nabłonka rogówki ​